wegańskie faworki na piwie
Przepisy,  Słodkie

Wegańskie faworki na piwie

W tym roku postanowiłam po raz pierwszy zrobić wegańskie faworki. Jak zawsze mama przyszła z pomocą i ze swojego starego zeszytu wygrzebała pomysł na faworki na piwie – delikatne, chrupiące i słooodkie.

Tłusty czwartek zbliża się wielkimi krokami, podjęłam kolejną próbę usmażenia wegańskich pączków i kolejna ich partia wylądowała w koszu. Na szczęście na pączkach świat się nie kończy – wegańskie faworki albo oponki to akceptowalne alternatywy, zwłaszcza gdy chcemy się najeść, ale nie narobić.

Zazwyczaj do faworków dodaje się trochę mocnego alkoholu – zapobiega nadmiernemu wchłanianiu się tłuszczu. Większość przeglądanych przeze mnie przepisów zawierała spirytus lub wódkę, dokładniej 1 łyżkę, a nie chciałam kupować całej butelki. Po pomoc jak zwykle zadzwoniłam do mamy, żeby przejrzała swój poplamiony, ponad dwudziestoletni zeszyt, w którym kryją się odpowiedzi na wszystkie kulinarne pytania. W tym właśnie zeszycie znalazł się przepis na faworki na piwie, zapewne spisany przez ciotkę na małym świstku papieru podczas jednej z rodzinnych biesiad.

Piwo w faworkach pełni dwie role – tak jak spirytus zapobiega wchłanianiu się tłuszczu, a dodatkowo spulchnia ciasto, dzięki czemu faworki są tak chrupkie. Jeśli piwo jest zimne, nie trzeba też chłodzić ciasta w lodówce. Alkohol w trakcie smażenia się ulatnia i faworki zachowują swój klasyczny smak, który sam w sobie nie jest wyjątkowy – cała słodycz chrustu niezmiennie pochodzi z cukru pudru.

wegańskie faworki na piwie

Wegańskie faworki na piwie

Składniki

3,5 szklanki mąki
1-2 łyżki cukru
4 łyżki oleju
0,25 l schłodzonego jasnego piwa (dobrze sprawdzi się np. pszeniczne)
olej do smażenia
cukier puder

Sposób przygotowania

– suche składniki połączyć w misce
– dodać olej i powoli dolewając piwo zagniatać ciasto, aż utworzy się zwarta, plastyczna kula nie przywierająca do rąk
– ciasto warto pozbijać, czyli po prostu bić je wałkiem, rozwałkować, złożyć na kilka razy, ponownie pozbijać i znowu rozwałkować, w ten sposób w ciasto wtłacza się więcej powietrza, staje się pulchniejsze, bardziej kruche i delikatne
– rozwałkować bardzo cienko, na grubość kilku milimetrów, powycinać podłużne prostokąty i naciąć je na środku
– przez nacięte dziury przekładać jeden z końców prostokąta, tworząc klasyczne wstążki
– smażyć na średnio rozgrzanym oleju z dwóch stron, do momentu, aż będą delikatnie złote i układać na ręcznikach papierowych dla odsączenia nadmiaru tłuszczu
– przed podaniem posypać cukrem pudrem

wegańskie faworki na piwie

wegańskie faworki na piwie