wegańskie łazanki
Obiady,  Przepisy

Łazanki z kapustą i grzybami

Już pod koniec listopada do moich uszu zaczęły docierać świąteczne piosenki, a z każdym kolejnym dniem na wegańskich blogach pojawia się coraz więcej przepisów na bożonarodzeniowe potrawy i desery.

Trochę się temu opieram, bo jak dla mnie to jeszcze za wcześnie, ale z drugiej strony – a co mi tam. Dziś zrobiłam łazanki z kapustą i grzybami, którymi w sumie zajadamy się przez cały rok, a to przecież idealne danie na wigilię! Jest łatwe do zrobienia i nie wymaga zbyt wiele uwagi, dzięki czemu więcej czasu można poświęcić na coś bardziej wymyślnego. A przecież łazankom i tak nikt nie odmówi.

Drobna uwaga – jak zwykle z makaronami jestem na bakier, bo nie lubię mieć dziesiątek rodzajów poupychanych w szufladach, więc wykorzystałam kokardki (farfalle), które akurat były pod ręką, a też się nieźle nadają. Ale na wigilię to chyba wypada się trochę bardziej przyłożyć i… co tu dużo mówić – do łazanek użyć łazankowego makaronu. Jak się będzie chciało.

Łazanki z kapustą i grzybami

Składniki: (5 dużych porcji)
1 cebula
3 ziela angielskie
2 liście laurowe
400 g kiszonej kapusty
300 g pieczarek
300 g makaronu łazanki
sól
pieprz ziołowy
pieprz czarny

Sposób przygotowania:
– cebulę pokroić w kostkę i zeszklić na niewielkiej ilości oleju razem z zielem angielskim i liśćmi laurowymi
– kapustę rozdrobnić, dodać do cebuli i podsmażać około 20 minut, co jakiś czas mieszając
– w tym czasie pokroić pieczarki i zacząć gotować makaron
– pieczarki dorzucić na patelnię i całość smażyć jeszcze ok. 10 – 15 minut
– dodać ugotowany makaron, wszystko razem wymieszać i doprawić do smaku solą, pieprzem ziołowym i niewielką ilością pieprzu czarnego

* Ilość pieczarek podałam na oko – zdarza mi się dodać ich mniej lub więcej, zależnie od zawartości lodówki
** Zamiast pieczarek można też użyć innych grzybów – suszonych lub mrożonych, czy innych zachomikowanych na zimę przetworów. Suszone dobrze jest wcześniej namoczyć.

lazanki

łazanki z kapustą i grzybami