konfitury gruszka z żurawiną
Przepisy,  Słodkie

Konfitury gruszka z żurawiną

Żurawinę suszoną znam, lubię i zajadam się nią równie chętnie, co moje króliki. Natomiast ostatnio na targu trafiłam na świeżą żurawinę i ochoczo wzięłam cały słoik, bo przecież musi być przepyszna.

Jakże wielkie było moje rozczarowanie, gdy zaczęłam gryźć pierwszą garść wrzuconą łakomie do buzi! Nie pamiętam, kiedy ostatnio jadłam coś równie nieprzyjemnie kwaśnego! A jak czegoś nie da się zjeść, to trzeba to przetworzyć i w najprostszym rozwiązaniu padło na konfitury – dominuje tu gruszka, bo żurawiny było za mało, a na targ po raz drugi było mi nie po drodze. Tak więc wyszła mi z tego jakaś mała odmiana od klasycznej żurawiny z gruszką – po prostu w zmienionych proporcjach, dużo tańsza i równie słodka przy mniejszej zawartości zwykłego cukru.

Konfitury gruszka z żurawiną

Składniki:
1 kg gruszek
0,5 kg żurawiny
2 szklanki cukru
3/4 szklanki wody

Sposób przygotowania:
– gruszki obrać, wykroić gniazda nasienne i pokroić na mniejsze kawałki
– zagotować wodę, włożyć gruszki i gotować pod przykryciem na małym ogniu około 10 minut
– odłowić gruszki, do wody dodać żurawinę i cukier i gotować do zgęstnienia około 20 minut
– z powrotem wrzucić gruszki i doprowadzić do wrzenia*
– gorące konfitury od razu przełożyć do wyparzonych słoików i zamknąć, odwrócić do góry dnem do wystygnięcia (powinny się same zawekować – jeśli to nie pomoże, to trzeba je wygotować

*Na tym można się zatrzymać, wtedy będą wyczuwalne kawałki owoców. Natomiast jeśli ktoś woli gładszą konsystencję, to można je trochę pognieść widelcem albo tłuczkiem do ziemniaków.

Ostatnio zajadam się tymi konfiturami, dodając je do porannej owsianki albo kaszy manny – słodki smak i delikatna, kwaskowata nuta to po prostu bajka!

konfitury gruszkowo-żurawinowe